Bludov a jeho rekordní dráha

Obec Bludov na Šumpersku se znovu zapsala do České knihy rekordů a  kuriozit (první rekord byl okrasný durman se 192 květy). Místním obyvatelům se podařilo sestavit více než třísetmetrovou autodráhu. Překonali tak dosavadní rekord z roku 2007, kdy nadšenci z České Třebové složili celkem šedesát dva metrů dráhy.

Rekord „nejdelší autodráha sestavená ze sériově vyráběných komponentů“ byl dosažen dne 30. 5. 2009 v rámci akce – Dětský den, který pořádal Kulturní dům Bludov ve spolupráci s panem Zbyňkem Poislem z Bludova, který se zasloužil o sestavení funkční autodráhy. Nový rekord dosáhl úctyhodné délky 300 m 79 cm a 2 mm. Na nový rekord se použilo celkem 1130 dílů stavebnice. Na samotné trati se objevilo 6 klopených zatáček 180°, 28 křížení drah, 2 mosty, 6 podjezdů, 254 dílů levých zatáček a 246 dílů pravých zatáček. Celé složení této autodráhy trvalo týden a bylo na ní odpracováno cca 180 hodin při sestavování.

Nápad, který vedl až k rekordu, přitom vznikl vlastně náhodou. „Před asi čtyřmi nebo pěti lety jsem uviděl u vnoučka, že má autíčko z této autodráhy, ale neměl dráhu. Tak jsem dal inzerát, že koupím díly,“ řekl autor nápadu Zbyněk Poisl.